TERVETULOA ALAKOULUSARJAN OPETUSMATERIAALEIHIN!
DOKKINO:n opetusmateriaalit tarjoavat tehtäviä ja keskustelunavauksia DOKKINO:n esityssarjojen elokuvissa esiintyvien teemojen sekä elokuvien kautta heränneiden ajatusten käsittelyyn, tukien samalla opettajien elokuvakasvatustyötä. Elokuviin liittyvät tehtävät on koottu valikkoon elokuvakohtaisesti omien sivujen alle.
Lue vinkkejä dokumenttielokuvan käsittelyyn (PDF).
Tutustu myös DOKKINO:n tuottamaan DOKKAREITA TEKEMÄÄN! -videosarjaan, missä tutustutaan niin dokumenttielokuvan tekemiseen kuin tekijänoikeuksiin.
Opetusmateriaali soveltuu erityisesti perusopetuksen oppiaineisiin äidinkieli ja kirjallisuus, vieraat kielet, maantieto, elämänkatsomustieto, historia ja kuvataide sekä perusopetuksen opetussuunnitelman aihekokonaisuuksiin ajattelu ja oppimaan oppiminen, kulttuurinen osaaminen, vuorovaikutus ja ilmaisu sekä osallistuminen, vaikuttaminen ja kestävän tulevaisuuden rakentaminen.
ALAKOULUSARJAN ELOKUVAT 2023
Aikiddo (Aikiddo; Annabel Verbeke / Belgia 2021)
#kiusaamistarina (#pestverhaal; Eef Hilgers / Alankomaat 2018)
Safiyan elokuva (Safiya The Movie; Huibert van Wijk / Alankomaat 2021)
Surffari-Charlie (Charlie Surfer; Pia Strømme / Irlanti & Norja 2020)
Kuva elokuvasta Aikiddo (Annabel Verbeke, 2021)